jak wykonać haft angielski?

  • przez
Co to jest?

Haft angielski – w góralszczyźnie nazywany haftem białym, to metoda haftu dziurkowanego. Swoją nazwę zawdzięcza – jak łatwo się domyślić – barwie tkaniny i nici – wykonywany jest najczęściej na białej bawełnie białymi nićmi. Na Podhalu znajdziesz go na fartuchach (halkach) oraz damskich koszulach. Dawniej hafciarki wykonywały go ręcznie, lecz aby przyspieszyć pracę zaczęły używać do jego wykonania maszyn do szycia typu Singer. I wbrew pozorom nie jest to pełna automatyka 😉 Maszyna napędzana jest nogą, a haft tworzy się poprzez prawidłowe ruszanie tamborkiem – uwierzcie mi, potrzeba wiele godzin nauki, aby dojść do wprawy. We współczesnych szwalniach zaczęto używać też maszyn hafciarek, które same wycinają i obszywają dziurki – dzięki temu ubrania z takim haftem są tanie, jednak ulatuje z nich cała rękodzielnicza dusza.

W tym poradniku nauczę Cię jak stworzyć prosty haft angielski najdawniejszym sposobem – używając do tego wyłącznie swoich rąk 🙂

Będziesz potrzebowała:
  • kawałek bawełny (najlepiej biała)
  • nić (najlepiej biała lub w odcieniu bawełny)
  • igłę
  • małe nożyczki (polecam takie do paznokci)
  • ołówek
  • tamborek
  • dużo cierpliwości 😉
Krok 1

Naciągnij materiał na tamborek (dobrze, aby jedno ramię tamborka było owinięte bawełną – zapobiegnie to nadmiernemu przesuwaniu się materiału), a następnie ołówniem nanieś wzór. Jeżeli ciężko Ci idzie rysowanie możesz pobrać wzór, który przygotowałam specjalnie dla Ciebie, a następnie za pomocą kalki przełożyć go na bawełnę.

Haft biały, instrukcja, rysowanie wzoru

Teraz trik, który ułatwi szycie, zwłaszcza na początku. Narysuj środki dziurek, dzięki którym zapanujesz nad grubością haftu.

Haft angielski, instrukcja, rysowanie wzoru
Krok 2

Używając nici nawleczonej na igłę obszyj dziurkę prowadząc ścieg między narysowaną linią zewnętrzną i wewnętrzną.

Haft angielski, instrukcja fastryga
Haft angielski, instrukcja, jak szyć
Krok 3

Czas na nożyczki! Ostrożnie wytnij środek, uważając by nie przeciąć przed chwilą zrobionego ściegu.

Haft richelieu, instrukcja, wycinanie wzoru
Krok 4

I przechodzimy do najważniejszego kroku – obszywamy! Ja zaczynam od „dziubka” łezki. Szyjemy podwójną nicią, którą wiążemy na końcu na supełek (z czasem, kiedy nabierzesz doświadczenia, warto zostawić nici niezawiązane, a zapobiec ich pruciu przez poprowadzenie nad nimi obszycia). Igłę wbijamy od spodu, przeciągamy do końca, wchodzimy do dziurki i od dołu wbijamy się zaraz obok wyjścia nitki.

Haft angielski, instrukcja krok po kroku
Haft richelieu, instrukcja, jak obszywać dziurki

Takim sposobem obszywamy cały element.

Haft angielski, instrukcja, jak obszywać dziurki
Zakończenie

Gdy dojdziemy do momentu, w którym zaczeliśmy obszywanie, robimy jeszcze jeden ścieg, ale igłę prowadzimy przez powstałe w nitce oczko. W ten sposób robimy supełek na nitce, który zapobiegnie pruciu. Dla pewności krok ten warto powtórzyć 2/3 razy.

Co dalej?

Brawo! Właśnie obszyłaś pierwszą dziurkę. Jeżeli starczy Ci sił i cierpliwości, wyhaftuj tym samym sposobem cały wzór. Nie poddawaj się, nie zawsze wyjdzie perfekcyjnie równo – pamiętaj, to rękodzieło, tu może być nie idealnie! 😉

Hafi biały, wycięte fragmenty

Powodzenia!

Haft angielski, gotowy wzór

Jeżeli uznałaś, że haft angielski to nie jest zajęcie dla Ciebie, a jednak marzysz o pięknym, bogatym fartuchu czy koszuli góralskiej szytej na wymiar koniecznie zajrzyj do zakładek halki i koszule klikając przycisk poniżej.